Başa Dön

Çevre & Çıralı

Doğu Likya

Doğu Likya'yı dolaşmak ve en güzel patikalarda yürümek için mükemmel bir üstür Çıralı. Buz gibi kaynak suların yanından ve çınar ağaçlarının serin gölgesinden geçerek zakkum, çınar, meşe, hurma, Japon eriği ve turunç ağaçlarıyla süslü patikalar boyunca birçok uzak noktaya yürüyebilirsiniz.

Olimpos

Olimpos, MÖ 2nci yüzyılda Likya Federasyonu'nun 6 büyük kentinden biriydi. Eski zamanlarda Tanrı ve Tanrıçaların oturduğu, Olimpos Dağı denilen 20 yer vardı; bunlardan 16'sı Türkiye'dedir. Tahtalı Dağı denilen Likya Olimposu (8000ft) Likya'nın doğu kıyılarına hakimdir. Olimpos yerleşimi, pansiyonumuzun önüne kadar uzanan sahilin batı ucundadır. Korumalı bir geçitte, akarsuyun iki yakası üzerine yapılmıştır. O noktaya ister sahilden, ister Olimpos Dağı'nın muhteşem manzarasını tamamlayan bereketli topraklar, nar bahçeleri, antik mezarlar, çam ormanları arasından geçerek ulaşabilirsiniz.
Yanartaş

Ağzından ateş püskürten canavar Chimaera'nın ebedi alevleri, bu bölgenin görülmeye değer eşsiz güzelliklerindendir. Bu alevler korku uyandırmış, birçok mitin doğmasına sebep olmuş, ve sonunda ateş püskürten canavarın, Tanrıların izniyle Pegasus adlı ata binen Likyalı kahraman Bellerophon tarafından öldürüldüğüne inanılmıştır. Likyalılar daha sonra Hephaistos ve Mitra için bir tapınak yapmışlar, tapınak daha sonra Hıristiyan Manastırı olmuştur. Yanınıza bir kitap, bir şişe de şarap alıp akşam üzeri bu görkemli manzaranın içine dalın, tadını çıkarın, ve antik çağın kahramanları Hephaistos ve Mitra'nın şerefine şarabınızı yudumlayın.
Phaselis

Eski bir tarihçi şöyle der: "Pamphylia'nın (Antalya yöresi) en kötü insanlarını soracak olursanız, Side'de yaşadıklarını söylerim. Bütün dünyanın en kötü insanlarını soracak olursanız, Phaselis'de yaşadıklarını söylerim." Phaselis'liler, ticaret ve politikada güvenilmezlikleriyle kötü bir ün kazanmışlardır. Yine de üç doğal limanıyla tekneler için ideal bir uğrak olmuştur. Phaselis, Büyük İskender'in MÖ 332'deki ziyaretiyle göze çarpar; Orta Anadolu Düzlüklerine yaptığı seferlere devam etmeden önce kışı burada geçirerek kenti onurlandırmıştır. Güzel plajları, Hadrian Kapısı, spor alanları, hamamları ve eşsiz manzaralı tiyatrosuyla görülmeye değer yerlerdendir.


Emek Pansiyon Çıralı, Kemer, Antalya TÜRKİYE

+90 536 391 15 54

Tüm hakları Emek Pansiyon’a aittir © 2009 - 2021
Tasarım Ajansweb